Sneg i led na putu: Saveti za vožnju u zimskim uslovima

Svi znamo kako vožnja u zimskim uslovima može biti podjednako izazovna ali i naporna. Posebo u Beogradu, kada padne sneg a uz to se javi i poledica, kolaps u saobraćaju je neizbežan. Ipak, ako sledite naše savete, sasvim smo sigurni da ćete bezbedno stići na krajnje odredište. Uz to ćete voziti i kao profesionalac čak i kada se na putevima jave sneg i led.
Zimske gume – prvo pravilo bezbedne vožnje
Na početku svake zimske sezone, obaveza je vozača da zamene letnje gume zimskim. Ovo nije hir, ovo je potreba. Na taj način će se zaštititi vozači na putu jer se pneumatici, kako zimski, tako i letnji, posebno prilagođavaju temperaturama na kojima se koriste. Zato, da biste vozili bezbedno, proverite stanje Vaših guma i pobrinite se da na početku sezone imaju dovoljno duboke šare. Opširnije o zimskim pneumaticima, pročitajte ovde.
Očistite sneg i led sa automobila: kazne i do 18.000 dinara
Očišćen automobil od snega i leda ne samo da poboljšava vidljivost tokom vožnje, već doprinosi opštoj bezbednosti na putu. Kada na automobilu ostane snega, povećava se rizik od nesreće. Ovaj čin se često tumači kao neodgovorno ponašanje koje dovodi do mogućeg ugrožavanje bezbednosti u saobraćaju, Za akon je po tom pitanju jasan. Shodno tome, definisane su i kazne ukoliko na put krenete sa snegom na automobilu. Za neočišćen sneg sa automobila i vožnju snega na krovu istog propisana novčana kazna u iznosu do 18.000 dinara. Visina kazne propisana je na osnovu potencijalnog ugrožavanja saobraćaja usled smanjene vidljivosti na svim prozorima automobila, farovima i drugim delovima vozila.
Zato je važno da pre startovanja motora i uključivanja vozila u saobraćaj, pustite auto da se zagreje a Vi očistite sneg i led sa automobila. Zato je, u obaveznu zimsku opremu u automobilu potrebno uključiti strugač za led i četku za sneg sa teleskopskom, proširivom rukom da biste dosegli teško dostupna mesta vašeg vozila, kao što je sredina krova vozila, tako da možete bezbedno da uklonite sav sneg. Imajte u vidu da je vožnja po klizavom kolovozu sama po sebi dovoljno opasna, te dodatni teret snega nije potreban u saobraćaju.
Prilagodite brzinu i odstojanje stanju i uslovima puta
Vožnja u zimskim uslovima nosi sa sobom posebne izazove. Jedan od njih je prilagođavanje brzine uslovima i stanju na putu. Zimski uslovi, poput snega, leda i niskih temperatura, sa sobom nose smanjenu vidljivost, a usled snega i leda dolazi i do smanjene trakcije na putevima. Zato, smanjite brzinu jer vožnja koja je neprilagođena stanju i uslovima na putu može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom. Smanjenje brzine istovremeno zahteva i držanje bezbednog odstojanja između vozila, posebno u uslovima kada nas iznenadi snežno vreme. Imajte u vidu da vožnja po snegu i ledu ne trpi brza i nagla kočenja, te svaku situaciju morate predvideti. Posebno pažnju obratiti u situacijama kada je smanjena vidljivost na putu kako zbog snega, tako i zbog moguće susnežice i magle. Koristite svetla za maglu i danju, a posebno noću kako biste ostali uočljivi i pri smanjenoj vidljivosti.
Sneg i led: ponašanje prilikom kočenja
Ako su vremenski uslovi takvi da se po kolovozu mogu uočiti tragovi snega i leda, oprezno vozite, a još opreznije kočite. Izbegavajte naglo kočenje, jer klizavost puta može rezultirati gubitkom kontrole nad vozilom. Koristite kočnice suptilno i pridržavajte se principa blagog i postepenog kočenja kako biste održali stabilnost vozila.
Tokom vožnje u zimskim uslovima, posebno u uslovima poledice na putu, kočenje treba zpočeti znatno ranije nego što biste to učinili na suvom kolovozu. Razlog tome leži u činjenici da je zaustavni put u takvim uslovima dvostruko duži. Zbog toga, polako i ravnomerno delujte na kočnicu kako ne bi došlo do naglog proklizavanja. Ako ipak do toga dođe, pustite kočnicu pa postupak kočenja ponovite postepeno.
Krenite pre vremena!
Kada padne kiša, a posebno kada niske temperature donesu sneg i led, stanje na putevima se pretvara u kolaps. Gužve u saobraćaju postaju neizostavni deo svakog grada, posebno u vreme saobraćajnog špica. Zato, da biste stigli na vreme, dajte sebi dodatnog vremena. Krenite ranije kako biste uspeli da zagrejete i očistite auto, a zatim i prilagođenom brzinom stigli na konačno odredište.
Ekstra savet: Da ne biste imali problema sa otvaranjem vrata na automobilu, namažite vazelin, glicerin ili čak i jestivo ulje na gumu oko vrata i tako sprečite zamrzavanje vrata.
Ako do nesreće ipak dođe
Održavanje bezbednog rastojanja za vožnju između vašeg vozila i vozila ispred vas je važan korak da ostanete bezbedni tokom vožnje, posebno u zimskim uslovima. Ovo pravilo može doprineti smanjenju rizika sudara sa drugim vozilom. Pored toga, pritiskanje kočnica ili pokušaj naglog zaustavljanja na klizavim putevima je siguran recept za katastrofu.
Nepravilno upravljanje automobilom ili učestvovanje u saobraćajnoj nesreći zahteva pribranost. Prilikom proklizavanja vozila na putu, budite posebno skoncentrisani da ne udarite bilo šta (ili bilo koga) dok se vozilo ne zaustavi ili povrati prianjanje na putu.
Ako do nesreće ipak dođe kada su putevi prekriveni snegom i ledom, šlep služba Deki Vam stoji na raspolaganju. Naš stručni tim je dežuran non-stop, 24 sata dnevno kako bi pomogao stanovnicima Beograda, ali i okolnih mesta i pružio pomoć na putu i šlepanje automobila, nezavisno od vremenskih uslova.
Međutim, u zimskim uslovima, pored nesreće na putu, moguće je da se zaglavite u snegu. Kada se to desi, nemojte paničiti. Pokušajte da sami rešite problem tako što ćete ispraviti točkove i polako davati gas. Ako ste ipak skloniji efikasnijem rešavanju problema, pozovite nas kako bismo, sa odgovarajućom opremom, izvukli vozilo iz snega i mogući rizik oštećenja automobila sveli na minimum.