Kako niske temperature mogu da utiču na rad automobila

Kako niske temperature mogu da utiču na rad automobila

Zimska sezona je karakteristična po hladnom vremenu, niskim temperaturama, učestalijoj pojavi kiše i snega. Niske temperature, pre svega, posebno izazovno utiču na naše vozilo i zbog toga treba biti posebno oprezan prilikom vožnje i rukovanja automobilom u zimskim uslovima. U praksi, postoji mnogo načina na koje hladno vreme može da utiče na Vaše vozilo, zbog čega je potrebno znati sa kakvim problemima se možete suočiti.

Niske temperature i prazan akumulator

Niske temperature mogu značajno uticati na performanse akumulatora, zbog čega je ovo čest problem sa kojim se suočavaju vozači tokom zimskim meseci. Do pražnjenja akumulatora dolazi zbog toga što niske temperature usporavaju hemijske reakcije unutar samog akumulatora, što dalje smanjuje njegov kapacitet za isporuku struje. Istovremeno, hladnoća povećava unutrašnju otpornost baterije, što otežava protok elektrona kroz nju. U kombinaciji sa prekomernom upotrebom grejanja u automobilu, potrebe za odmagljivanjem, rada brisača i farova, može doći do toga da akumulator bude oslabljen te ne može proizvesti dovoljno struje za rad automobila.

Da biste izbegli ovaj problem, savetujemo da, ukoliko rad motora ne startuje odmah, sačekate nekoliko minuta tako što ćete sve isključiti, a zatim pokušajte da ponovo startujete motor. Posebno, ako je akumulator stariji od tri godine, u zimskim uslovima obratite pažnju na njegov rad i snagu kako biste izbegli neželjene probleme.

Stanje ulja u automobilu (ulje motora i ulje menjača)

Pravilno održavanje i pažnja prema ulju u motoru i menjaču tokom zimskih uslova je veoma važno. Takav pristup može poboljšati performanse vozila i smanjiti rizik od oštećenja komponenti. Naime, ulje i druge tečnosti koje automobil koristi ponašaju se drugačije u različitim vremenskim uslovima. U slučaju motornog ulja i tečnosti za menjač, što je temperatura hladnija, to je gušća njegova konzistencija. Kada je vreme hladno, a po startovanju rada motora, treba vremena kako bi se ulje zagrejalo do optimalne radne temperature. Zato, nikada nemojte odmah da krećete sa vožnjom, već sačekajte nekoliko minuta kako biste izbegli eventualne probleme sa radom automobila.

Pritisak i zimski pneumatici

Kako temperatura pada, tako se smanjuje i pritisak u gumama, što može biti poseban problem u hladnijim danima. Pneumatici imaju ključnu ulogu u bezbednosti i performansama vozila zbog čega je prvi i osnovni uslov bezbedne vožnje stavljanje pneumatika koji su prilagođeni zimskim uslovima. Zimski pneumatici su, prema Zakonu o saobraćaju, obavezni od 1. novembra do 1. aprila. Njihova upotreba se, međutim, ne odnosi samo na sneg i led, već i činjenice da su napravljeni od specijalne smese koja se bolje ponaša na niskim temperaturama. Na taj način, pružaju bezbedniju i udobniju vožnju. 

Ipak, pritisak u gumama opada za svakih 10°C temperaturne razlike. Zato je potrebno redovno proveravati pritisak. Imajte u vidu da preporučeni pritisak za zimske gume nije isti kao pritisak za gume koje koristite tokom letnjih meseci. Ovo je posebno važno jer adekvatan pritisak u pneumaticima poboljšava trakciju na snegu i ledu. Pored toga, pomaže u održavanju stabilnosti vozila i doprinosi ravnomernom habanju guma. Uz to, smanjuje se potrošnja goriva i povećava ekonomičnost njegovog korišćenja.

Pre nego što krenete na putovanje, proverite pritisak u pneumaticima. To možete učiniti na bilo kojoj benzinskoj pumpi. Takođe, uverite se da su pneumatici dobro održavani kao i da dubina gazećeg sloja bude veća od minimalne zakonske granice. To znači da dubina gazećeg sloja ne sme biti manja od 4 mm. Imajte u vidu da kada je smanjena dubina gazećeg sloja (npr. na 3 mm), potrebne su dve dodatne dužine automobila pri vožnji od 50km/h da se vozilo zaustavi po vlažnom vremenu.

Metlice brisača

Redovno održavanje metlica brisača i prilagodba njihove upotrebe u skladu sa zimskim uslovima mogu značajno poboljšati vidljivost i bezbednost tokom hladnih meseci. S obzirom da su one napravljene od gume, ponašaju se na sličan način kao pneumatici. Naime, one po hladnom vremenu postaju tvrde i lako lomljive, a samim tim i podložnije pucanju i oštećenju.

Metlice koje se zalede na vetrobranskom staklu takođe mogu da izazovu problem jer postoji šansa da se menjač brisača ošteti ako se brisači zaglave a Vi pokušavate da ih pokrenete. Ako znate da se predviđa jak mraz ili sneg, možete se pripremiti tako što ćete podići metlice dalje od vetrobranskog stakla. Takođe, ne pokušavajte da ih koristite na zaleđenom snegu jer će to izazvati degradaciju gume. Ukoliko žurite, koristite odleđivače za staklo.

Tečnost za ispiranje stakla

Po dolasku zimske sezone, zamena tečnosti za ispiranje stakla ima važnu ulogu u očuvanju vidljivosti. Zamena letnje tečnosti za zimsku značajna je jer je posebno prilagođena hladnim vremenskim uslovima. Ova tečnost sadrži antifriz svojstva kako bi se sprečilo zamrzavanje tečnosti i održala funkcionalnost brisača. S obzirom da zimski uslovi često podrazumevaju upotrebu soli na putevima, tečnost za stakla treba efikasno da uklanja so, prljavštinu i ostale nečistoće sa stakla kako bi se očuvala adekvatna vidljivost.

So na putevima i korozivna svojstva

Tokom zimskih meseci, posebno u uslovima snežnih padavina, so na putevima je neizostavna pojava. So se koristi kako bi se podstaklo otapanje snega i leda u zimskim uslovima. Ipak, so ima i korozivna svojstva jer, dok vozite, sva so sa puta se prenosi na donji deo vozila, lepeći se za metalne komponente i izazivajući prevremeno habanje.

Zato se preporučuje da tokom zimskih meseci redovno perete automobil kako biste eliminisali so nagomilanu na karoseriji automobila. Savet je da prilikom pranja koristite i premaz voska koji će dodatno pomoći zaštiti boje automobila.

***

Tokom zimskih meseci, potrebno je vožnju prilagoditi stanju i uslovima puta. U slučaju nesreće ili tehničkog kvara putničkog ili teretnog vozila, na raspolaganju Vam je šlep služba Deki.

1 thought on “Kako niske temperature mogu da utiču na rad automobila

Comments are closed.