Lampice na instrument tabli: signali koje ne smete zanemariti! (I deo)

Lampice na instrument tabli: signali koje ne smete zanemariti! (I deo)

lampice na instrument tabli

Svakodnevno korišćenje automobila neretko nam usmeri misli na drugu stranu, pa u sred gužve, žurbe i haosa u kojoj se nalazimo, neretko zanemarimo signalne lampice na instrument tabli koje zasvetle. Ipak, kada se pojave, njihovo treperenje ne smemo zanemarivati. Razumevanje ovih lampica nije samo od suštinskog značaja za dugovečnost naših automobila, već je i važno i za održavanje bezbednosti na putu.

Kada zasvetle lampice na instrument tabli, to je način na koji automobil signalizira potencijalni problem koji zahteva brzu reakciju. Pravilno tumačenje ovih signalnih lampica može Vas spasiti od neželjenih kvarova, finansijskih izdataka i, što je najvažnije, pravovremena reakcija može sačuvati naše živote.

Prvo pravilo kada lampice na instrument tabli zasvetle: ne ignorišite ih!

Prvo pravilo je ne ignorišite lampice na instrument tabli automobila. Čak i ako Vam se učini da vozilo normalno funkcioniše, lampice na instrument tabli predstavljaju upozorenje da nešto nije u redu. Sledeći korak je identifikacija simbola koji se prikazuje na instrument tabli. U većini slučajeva, simbol će nam dati osnovnu ideju o prirodi problema, bilo da je u pitanju problem sa motorom, uljem, kočnicama, upravljanjem ili nečim drugim.

Ukoliko niste sigurni za značenje lampice koja se pojavila na instrument tabli, uvek možete proveriti njeno značenje. To možete učiniti u uputstvu (ako imate noviji automobil) ili ako nemate uputstvo, internet je odličan izvor informacija. Mnoge kompanije nude online resurse ili aplikacije koje omogućavaju vozačima da pronađu informacije o svom specifičnom modelu vozila.

Prepoznajte boje lampice na instrument tabli: svaka boja ima određeno značenje

Lampice na instrument tabli se pojavljuju u različitim bojama, a svaka boja nosi svoje specifično značenje kako bi vozaču jasno komunicirala informacije o stanju vozila ili aktivnostima sistema. Boje lampice koje se mogu pojaviti na instrument tabli su:

  • Crvena: Ova boja označava potencijalno ozbiljne probleme na koje morate odmah obratiti pažnju. To može biti indikacija hitnog kvara, poput problema sa motorom, kočnicama ili upozorenje o opasnosti na putu. Takođe, crvena lampica može signalizirati aktiviranu parking kočnicu ili nedostatak ulja u motoru. Ignorisanje crvenih lampica može dovesti do ozbiljnih kvarova i opasnosti po sigurnost tokom vožnje.
  • Žuta: Ova boja upozorava da bi trebalo da se servisira ili popravi nešto. Može se pojaviti kao upozorenje na manje ozbiljne probleme ili potrebu za redovnim održavanjem. Na primer, zamena ulja, provera kočnica, provera pritiska u gumama. Ignorisanje žutih lampica može dovesti do eskalacije problema.
  • Zelena i plava: Ove boje obaveštavaju da je neki uređaj aktivan ili da je sistem uključen. Na primer, zelena ili plava lampica mogu signalizirati da je uključen dugi svetlosni snop, da je aktiviran tempomat ili da je uključen pokazivač pravca. Ove lampice su obično informativne prirode i ne ukazuju na hitnu akciju, ali je važno biti svestan aktivnih sistema radi pravilne upotrebe vozila.

Pamćenje boja i njihovog značenja na kontrolnoj tabli može biti od presudnog značaja za bezbednost i održavanje vašeg vozila. Uvek obratite pažnju na upaljene lampice i odmah reagujte prema njihovom značenju kako biste održali svoje vozilo u dobrom stanju i osigurali sigurnu vožnju.

Nizak pritisak ulja u motoru i pregrevanje motora

Lampica na instrument tabli koja signalizira nizak pritisak ulja u motoru.

Kada se upali lampica na instrument tabli koja ukazuje na nizak pritisak ulja u motoru, to može izazvati trenutnu zabrinutost kod vozača. Međutim, važno je ostati smiren i brzo reagovati kako biste sprečili ozbiljna oštećenja na vozilu.

Prva reakcija koju treba preduzeti jeste odmah zaustaviti vozilo na bezbednom mestu. Vožnja sa niskim pritiskom ulja može prouzrokovati trajna oštećenja motora, pa je ključno momentalno zaustaviti automobil i ne nastavljati vožnju. Nakon što ste zaustavili vozilo, isključite motor kako biste sprečili dalji pad pritiska ulja i prouzrokovali potencijalna dodatna oštećenja. Otvorite haubu i proverite nivo ulja u motoru. Ako je nivo ulja ispod preporučene oznake, treba odmah dopuniti ulje do odgovarajućeg nivoa. Takođe, možete proveriti motor kako biste otkrili moguća curenja ulja. Curenje može biti uzrok niskog pritiska ulja i treba ga odmah sanirati kako biste sprečili dalje komplikacije.

Lampica na instrument tabli koja signalizira pregrevanje motora.

Lampica za pregrevanje motora, kao što samo ime sugeriše, znači da je temperatura motora veća od predviđene te je potrebno, kao i u prethodnom slučaju, zaustaviti automobil i isključiti motor. Ovo će prekinuti toplotni ciklus i omogućiti motoru da se ohladi. Kada se motor ohladi, pažljivo otvorite haubu i proverite nivo rashladne tečnosti u rezervoaru. Ako je nivo nizak, dodajte rashladnu tečnost, ali budite oprezni jer motor može biti još uvek vruć. Ovo će pomoći u obnavljanju sistema hlađenja i smanjiti rizik od daljeg pregrevanja.

U situacijama kada niste sigurni kako da rešite problem a kada se pojave signalne lampice na instrument tabli koje se odnose na rad motora automobila, preporučljivo je pozvati šlep službu koja će izvršiti šlepanje vozila do najbližeg servisa.

Lampica koja signalizira prazan akumulator

Lampica na instrument tabli koja signalizira prazan akumulator

Kada se upali lampica koja označava prazan akumulator, možemo zaključiti da problem može biti do kvara u alternatoru, korodiranim terminalima akumulatora ili nekim drugim prekidima koji dovode do gubitka struje.

Kada primetite upaljenu lampicu koja signalizira prazan akumulator, potrebno je da pregledate da li su kleme dobro povezane na akumulator. Takođe, proverite eventualno postojanje korozije jer se često dešava da se korozija nakupi na terminalima akumulatora, što može ometati pravilan rad sistema punjenja. Čišćenje korozije i osiguranje čvrstog kontakta može biti dovoljno da se problem reši. Međutim, ako lampica i dalje svetli nakon što sve to uradite, potražite pomoć ovlašćenog servisa. Nakon testiranja akumulatora i sistema punjenja, može se identifikovati uzrok problema i potrebnu popravku.

Iako možda može delovati kao manji problem, ignorisanje lampice akumulatora može dovesti do ozbiljnih problema. Na primer, neispravan alternator može uzrokovati pražnjenje akumulatora tokom vožnje, što može dovesti do potpunog gubitka električne snage i zaustavljanja vozila na putu.

U sledećem blogu dodatno ćemo proširiti znanja koja se odnose na lampice na instrument tabli i šta nikako ne smete da ignorišete. U svakom slučaju, pravovremena reakcija na upaljene lampice na instrument tabli ne samo da čuva Vaše vozilo već i štiti Vas i druge učesnike u saobraćaju. Ako se ipak desi da stanete na putu, šlep služba Deki Vam stoji na raspolaganju 24/7.

1 thought on “Lampice na instrument tabli: signali koje ne smete zanemariti! (I deo)

Leave a Reply