Prva pomoć i njena primena: treba znati kada zatreba

Saobraćajne nezgode su uvek haotične i stresne. I upravo zato, svaki vozač se može naći u situaciji u kojoj je hitno potrebno ukazati pomoć. Bilo da ste svedok saobraćajne nezgode ili se sami nađete u takvoj situaciji, znanje o pružanju prve pomoći može biti presudno za spasavanje života. Pored toga, posedovanje prve pomoći u automobilu je od vitalnog značaja, posebno kada do saobraćajne nesreće dođe.
Obavezna prva pomoć u autu: Šta sadrži i zašto je važna
Prema zakonskim propisima, svaki automobil mora biti opremljen obaveznim kompletom prve pomoći. Prva pomoć u kolima predstavlja prvu liniju odbrane u slučaju nesreće. Standardni komplet prve pomoći sadrži sterilne zavoje, flastere, makaze, trouglastu maramu, elastične zavoje, antiseptičke maramice, i druge osnovne medicinske potrepštine. Ovi alati mogu pomoći u stabilizaciji povreda, zaustavljanju krvarenja i pružanju osnovne nege pre dolaska hitne pomoći.
Pravilnikom o tehničkim uslovima za vožnju u saobraćaju definisana su dva tipa kompleta za prvu pomoć:
– Tip A, komplet za motocikle; i
– Tip B – komplet za putnička vozila i kamione.
U hitnim situacijama, kada su sekunde bitne, pristup adekvatnoj opremi može značiti razliku između života i smrti. Zato je važno redovno proveravati sadržaj kompleta prve pomoći i obnavljati sve potrošene ili istekle proizvode kako bi uvek bili spremni za hitnu intervenciju.
Rok upotrebe i zamena kompleta prve pomoći
Svaki komplet za prvu pomoć ima rok trajanja od pet godina, što je jasno naznačeno na pakovanju. Rok trajanja se odnosi na određene elemente kompleta, poput sterilnih gaza, zavoja i flastera, jer je njihova sterilnost ključna za bezbednu primenu u hitnim situacijama koje zahtevaju brzo i sterilno reagovanje. Npr. zavoji i komprese, koji dolaze u direktan kontakt sa otvorenim ranama, moraju ostati mikrobiološki ispravni, što je razlog zbog kojeg su detaljno testirani i procenjeno je da se mogu bezbedno koristiti pet godina od datuma proizvodnje. Iako neki delovi kompleta, kao što su makazice ili izotermalne folije, nemaju određeni rok trajanja, celokupni komplet ima ograničenje roka upotrebe od pet godina.
Kada komplet istekne, potrebno je kupiti novi, ali postoje pogodnosti prilikom zamene. Komplet sa isteklim rokom trajanja možete odneti na određena mesta za odlaganje i pri kupovini novog dobiti popust. Na primer, stari komplet možete zameniti u nekim prodavnicama auto delova, i uz to po povoljnijoj ceni kupiti novi komplet prve pomoći. Jedini uslov jeste da je stari komplet u originalnom pakovanju, neotvoren i kompletan.
Kada je potrebno koristiti prvu pomoć na putu?
U situacijama kao što su saobraćajne nesreće, prvo i osnovno pravilo jeste da se pobrinete za sebe i sopstvenu bezbednost. Na taj način ćete stvoriti i mogućnost da istovremeno pomognete drugima. Ukoliko niste direktni učesnik saobraćajne nesreće, i ukoliko je to moguće, parkirajte svoje vozilo na bezbednom mestu, uključite sva četiri pokazivača pravca i obavezno nosite reflektujući prsluk. Ovo pomaže u sprečavanju daljih nesreća i osigurava da budete vidljivi na putu.
Odmah potom pristupite pozivanju hitne pomoći i mirno i pribrano dajte podatke o nesreći. Smirenost u takvim situacijama pomaže da date precizne detalje o nesreći, broju povređenih i eventualnim vidljivim povredama.
Da biste pružili pomoć drugim učesnicima, obavezno proverite da li postoje neposredne opasnosti poput požara, curenja goriva ili saobraćaja iz suprotnog smera. Ako je bezbedno, priđite žrtvama da pružite pomoć. Da proverite da li su svesni, nežno ih protresite i pitajte da li vas čuju. Ako nema odgovora, proverite njihov puls i disanje. Uverite se da su njihovi disajni putevi otvoreni.
Osnovni postupci prve pomoći: treba znati
1. Ukoliko postoji krvarenje izvršite pritisak čistom krpom ili rukom. Ako je krvarenje jako, stavite podvez, ali samo ako je potrebno.
2. Ako osoba pokazuje znake povreda vrata ili kičme (npr. nemogućnost kretanja), izbegavajte da ih pomerate osim ako je to apsolutno neophodno za njenu bezbednost.
3. Ako žrtva ne reaguje i ne diše, započnite CPR. Gurnite snažno i brzo na grudni koš brzinom od 100 do 120 kompresija u minuti dok ne stigne hitna pomoć.
4. U mnogim nesrećama, žrtve mogu doživeti šok. Znaci šoka uključuju bledu kožu, hladan znoj, ubrzano disanje i konfuziju. Ako sumnjate na šok, položite osobu, podignite joj 5. noge ako je moguće i pokrijte je ćebetom da se zagreje.
6. U slučaju manjih povreda kao što su posekotine i modrice, očistite rane vodom i pokrijte ih sterilnim zavojem.
7. Ako ste uočili prelom, potrebno je imobilisati podrčuje koristeći udlage ili improvizirane potpore. Izbegavajte nepotrebno pomeranje povređenog ekstremiteta.
Prva pomoć i šlep služba na putu
Pružanje prve pomoći na mestu saobraćajne nesreće podrazumeva da ostanete mirni, da delujete brzo i da dajete prednost bezbednosti svih uključenih. Sa pravim znanjem i bistrom glavom, možete pomoći u spasavanju života. Uvek se uverite da ste opremljeni osnovnim kompletom prve pomoći u svom vozilu.
A kada do problema sa vozilom dođe, većina saobraćajnih nesreća podrazumeva i potrebe šlepanja automobila. Šlep služba Deki stoji na raspolaganju 24/7 zbog čega pomoć na putu postaje dostupna bilo kada i bilo gde.