Oprezna vožnja po kiši: Kada kiša iznenadi vozače

Oprezna vožnja po kiši: Kada kiša iznenadi vozače

Kada proleće donese cvetanje prirode, sa sobom često nosi i izazove na putu. Pljuskovi mogu brzo da iznenade, čineći puteve klizavim, smanjujući vidljivost i povećavajući rizik za vozače. Ovi nepredvidivi vremenski uslovi, vožnja po kiši, povećava rizik od saobraćajnih nesreća, stvarajući potrebu za pažljivom vožnjom i poštovanjem bezbednosnih mera.
Kako proleće odmiče, iako kiša postaje manje učestala, vozači se ne smeju opustiti. Bez obzira da li ste na putu do posla ili ste krenuli na duži put, važno je da očuvate svoju bezbednost za volanom. S tim u vezi, za Vas smo izdvojili nekoliko ključnih saveta koji mogu pomoći u očuvanju bezbednosti tokom kišnih prolećnih dana.

Vožnja po kiši: Prilagodite brzinu stanju puta i uslovima puta

Prilagođavanje brzine vožnje tokom kišnih dana je jedan od najznačajnijih faktora koji može značajno uticati na bezbednost vozača i ostalih učesnika u saobraćaju. Kada kiša padne, putevi postaju klizavi. U takvim situacijama i vremenskim uslovima, smanjenje brzine vožnje stvara dovoljno vremena za reakciju, posebno u situacijama kada je potrebno naglo prikočiti. To je ujedno i najčešći uzrok saobraćajnih nesreća u kišnim uslovima jer usled vlažnog kolovoza, produžava se zaustavno vreme prilikom kočenja. Sporija vožnja Vožnja sporije omogućava vozaču da prilagodi brzinu u skladu sa uslovima na putu i smanji rizik od iznenadnih sudara ili gubitka kontrole nad vozilom. Na taj način se, istovremeno, povećava i stabilnost vozila.
Međutim, treba znati i to da neće samo smanjenje brzine značiti sigurnu vožnju u kišnim uslovima. Pored toga, vožnju treba prilagoditi i uslovima puta.

Bezbedna udaljenost vozila u saobraćaju

Održavanje sigurne i bezbedne udaljenosti između vozila tokom kišnih dana je delovanje vozača koje doprinosi smanjenju rizika od saobraćajnih nezgoda. Istovremeno, na taj način se brine i deluje u pravcu održavanja opšte bezbednosti svih učesnika u saobraćaju. Kada padne kiša, vidljivost se smanjuje, putevi postaju klizavi, a zaustavni put vozila se produžuje, što čini održavanje sigurnog razmaka još važnijim. Ovaj savet se usko povezuje sa prethodnim, koji zahteva prilagođavanje brzine stanju i uslovima puta, posebno u kišnim danima.
Ako se pitate koja je idealna bezbedna udaljenost dva vozila na putu, to je ona udaljenost koja Vam daje dovoljno vremena da reagujete na neočekivane situacije. Te situacije, poput naglog kočenja ili pojave prepreke na putu, mogu biti predupređene držanjem odgovarajuće distance. Samim tim imaćete dovoljno vremena da naglo ukočite ukoliko je to potrebno, ali i reagujete na potencijalne opasnosti na putu.

Loše stanje puteva i kvarovi na automobilu

Tokom kišnih dana, putevi postaju klizavi zbog skupljanja vode na određenim mestima. Zbog lošeg stanja puteva (generalno u Srbiji, a posebno u Beogradu), nije redak slučaj da se na putevima naiđe na mesta na kojima se sakuplja voda. To mogu biti udubljenja na putu ili čak i rupe, koje, pored toga što mogu značajno da utiču na oštećenje automobila, takođe mogu da dovedu do gubitka stabilnosti nad njim. Zato, ukoliko prolazite deonicom puta za koju znate da je sama po sebi loša i ima tendenciju sakupljanja vode, pokušajte da ostanete u sredini trake. Drugi savet jeste da izaberete alternativni put kako biste smanjili rizik od iznenadnih problema na putu. Uz to, održavajte bezbednu udaljenost između vozila što će Vam dati više vremena za reakciju u slučaju da vozilo ispred vas izgubi kontrolu ili se naglo zaustavi.

Rad brisača i svetlosne signalizacije: osnova sigurne vožnje u kišnim uslovima

Bez obzira na godišnje doba, rad brisača i svetlosne signalizacije predstavlja osnovu sigurne vožnje. U kišnim uslovima, brisači imaju važnu ulogu u održavanju vidljivosti, jer uklanjaju vodu sa vetrobranskog stakla, čime omogućavaju jasniji pogled na put. Da biste obezbedili neometan rad brisača, preporučuje se redovno čišćenje brisača i zamena gumica kako bi se osigurala njihova efikasnost.
Sa druge strane, u kišnim uslovima svetlosna signalizacija na automobilu neizostavna je kako bi se poboljšala vidljivost vozila drugim vozačima, posebno u uslovima smanjene vidljivosti kao što su jaka kiša ili magla. Zato je važno redovno kontrolisati rad svetlosne signalizacije, uključujući farove, poziciona svetla, maglenke i zadnja svetla.

Saobraćaj u Beogradu i vožnja po kiši

Vožnja po kiši u Beogradu često je nepredvidiva i, neretko, naporna, jer izaziva kolaps i gužvu na putevima. Kada kiša počne da pada, pored toga što putevi postaju klizavi a vidljivost se smanjuje, vozači pokazuju manje strpljenja i pažnje. Sve to, zajedno stvara opasno okruženje u saobraćaju. Sporija vožnja u takvim uslovima vodi do stvaranja kolona i gužvi na putevima. Poseban problem predstavljaju mesta gde postoje problemi sa odvodnjavanjem ili gde postoji problem sa odvodom vode i njenog nagomilavanja. Ovakvi uslovi vožnje znače da čak i mali incident može izazvati zastoje u saobraćaju.
U slučaju sudara, kvara vozila ili drugih nepredviđenih situacija, šlep služba Deki je spremna da interveniše brzo i efikasno, 24/7. Brza reakcija i efikasnost u uklanjanju vozila sa puta može značajno smanjiti vreme potrebno za obnavljanje normalnog saobraćaja. Ipak, iako šlep služba ima tendenciju da reaguje brzo, na vozačima je da voze pažljivo i odgovorno. Prilagođavanje brzine, održavanje sigurne udaljenosti i vožnja sa uključenim svetlima su samo neki od načina kako vozači mogu doprineti bezbednijem saobraćaju tokom kišnih dana.