Korišćenje klima uređaja u automobilu tokom letnjih vrućina

Korišćenje klima uređaja u automobilu tokom letnjih vrućina

Kada temperature počnu da rastu, klima uređaj u automobilu postaje najbolji prijatelj svakog vozača. Međutim, kao i svaki drugi deo automobila, klima uređaj zahteva određenu pažnju kako bi pravilno funkcionisao i pružio vam optimalan komfor tokom vožnje.
Imajte u vidu da je posmatranje i praćenje rada svakog dela automobila, pa tako i klima uređaja, neophodno. Ako primetite da je klima u automobilu prestala da emituje hladan vazduh, sasvim je sigurno da treba potražiti pomoć stručnjaka. Pored toga, ostali znaci neispravnog klima uređaja podrazumevaju nakupljanje vlage u automobilu i/ili buku kada uključite klima uređaj. Ako se pojavi bilo koji od ovih znakova, odmah se uputite majstoru kako bi otklonio kvar klima uređaja.

Redovno održavanje klima uređaja u automobilu

Kao što redovno menjate ulje ili proveravate kočnice, tako je važno i redovno održavanje klime. To uključuje zamenu filtera vazduha, proveru nivoa rashladnog sredstva i pregled celog sistema na moguće curenje ili kvarove. Redovan servis klime ne samo da produžava njen vek trajanja, već i osigurava da klima radi efikasno, posebno tokom vrelih letnjih dana.
Najefikasniji način da proverite da li klima uređaj u automobilu radi kako treba, jeste da automobil odvezete na pregled. U tom procesu, jednostavnom proverom će se proveriti rad klime, kao i sve ostale komponente koje mogu uticati na njen rad.

Pravilno korišćenje klima uređaja u automobilu

Da li odmah uključujete klimu na maximum kada uđete u automobil koji je prethodno već bio izložen vrućini? Verujte mi, to nije najbolji pristup jer u takvim situacijama, dodatno opterećujete svoj automobil i klima uređaj. Naime, kada odmah uključite klimu na najjače, kompresor klime mora da radi punim kapacitetom kako bi ohladio ekstremno topli vazduh unutar vozila. Ovo može dovesti do prekomernog opterećenja sistema i povećati šanse za kvar. Uz to, klima uređaj troši energiju koju dobija iz motora, što znači da veće opterećenje na klimi može povećati potrošnju goriva. Posebno treba imati u vidu da, ako je unutrašnjost automobila izuzetno topla, klima uređaj će raditi mnogo duže da postigne željenu temperaturu.
Zato, umesto da odmah uključite klimu na maksimum, sledite ove korake za brže i efikasnije hlađenje:
Otvorite prozore: Kada uđete u automobil, prvo otvorite sve prozore na nekoliko minuta. Ovo omogućava najtoplijem vazduhu da izađe napolje i smanjuje temperaturu unutar vozila pre nego što klima počne da radi.
– Uključite ventilaciju: Počnite sa uključivanjem ventilacije na najviši nivo, ali bez uključivanja klime. Ventilator će pomoći da se vazduh brzo izbacuje iz kabine, pomažući da se temperatura unutar vozila smanji pre nego što se uključite klimu.
Postepeno uključivanje klime: Nakon što ste izduvali najtopliji vazduh iz automobila, zatvorite prozore i uključite klimu. Postepeno povećavajte intenzitet klime, umesto da odmah postavite na maksimum. Ovo će omogućiti da klima radi efikasnije i smanji opterećenje na sistem.
Korišćenje recirkulacije vazduha: Kada klima počne da hladi, uključite opciju recirkulacije vazduha. Ovo će omogućiti klimi da koristi već ohlađen vazduh iz unutrašnjosti automobila, umesto da stalno hladi topli spoljašnji vazduh. Na ovaj način ćete brže postići željenu temperaturu.

Podešavanje temperature u automobilu

Postavljanje temperature na najniže podešavanje ne znači da će se vaš automobil brže ohladiti. Idealno je postaviti temperaturu nekoliko stepeni niže od spoljne temperature i koristiti recirkulaciju vazduha. Ovo omogućava klimi da efikasnije hladi unutrašnjost automobila. Na taj način se istovremeno poboljšavaju performanse hlađenja.
Ako se pitate koja je idealna temperatura u automobilu tokom vožnje, stručnjaci preporučuju da se temperatura klime u automobilu postavi između 22°C i 25°C. Ovo je optimalan raspon koji omogućava da se vozilo brzo ohladi bez prekomernog opterećenja sistema.Naime, pri ovoj temperaturi se formira tzv. komforna zona jer je taj raspon temperature istovremeno dovoljno hladan da se osećate prijatno, ali ne previše hladan da bi vam bilo neprijatno kada izađete iz automobila. Ipak, savet je da nekoliko minuta pre dolaska na krajnje odredište ugasite klimu i otvorite prozore kako ne biste doživeli šok prilikom izlaska iz automobila (posebno ako su veoma visoke temperature).