Vožnja u alkoholisanom stanju: drugi uzročnik saobraćajnih nesreća

Odmah nakon upotrebe mobilnih telefona koji drastično ometaju pažnju vozača, vožnja u alkoholisanom stanju predstavlja drugi najčešći uzrok saobraćajnih nesreća. Razlog tome leži u činjenici što je alkohol supstanca čije konzumiranje menja percepciju svesti. To znači da se njegovo konzumiranje negativno odražava na funkciju i rad mozga, ometajući razmišljanje, rezonovanje i koordinaciju mišića. Imajući to u vidu, na ovaj način alkohol onemogućava one sposobnosti koje su ključne za bezbednu vožnju.
Šta se dešava kada unesemo alkohol u organizam
Kada konzumiramo alkohol, dolazi do postepenog opuštanja čitavog organizma. Kako se nivo alkohola u organizmu povećava, tako se menjaju i njegovi efekti na rad centralnog nervnog sistema. Naime, naš želudac apsorbuje alkohol tako što ga direktno usmerava u krvotok (kroz želudačni zid), gde ostaje sve dok se ne metaboliše u jetri. To znači da i mala količina alkohola može značajno uticati na sposobnost vozača da upravlja vozilom. Neke od poremećaja tih sposobnosti se odnose na:
- Lošu procenu situacije i rizika: Konzumiranje alkohola ometa sposobnost vozača da tačno proceni okolinu i prepozna potencijalne opasnosti, povećavajući rizik od nesreća. Na primer, pod uticajem alkohola, vozači često netačno procenjuju razdaljinu između vozila, što može dovesti do opasnih situacija na putu.
- Smanjenu koncentraciju: Alkohol dovodi do smanjenja sposobnosti održavanja pažnje na putevima, što može rezultirati nepažnjom i gubitkom fokusa na vožnji.
- Smanjeno vidno polje: Konzumiranje alkohola može uzrokovati sužavanje vidnog polja, što dodatno otežava vozaču da pravilno registruje sve elemente u okolini.
- Smanjenu koordinaciju pokreta i refleksa: Alkohol ima negativan uticaj na fine motoričke sposobnosti, ometajući koordinaciju pokreta i smanjujući brze reflekse, što je ključno za izbegavanje opasnosti na putu.
- Duže vreme reakcije: Pod dejstvom alkohola, vozači imaju produženo vreme reakcije, što može biti presudno za brzo reagovanje u slučaju nepredviđenih situacija.
Vožnja u alkoholisanom stanju i ponašanje vozača
Nivo alkohola u krvi meri se količinom koja se izražava koncentracijom alkohola u krvi (izražava se u promilima). Sa porastom koncentracije alkohola u krvi, rizik od sudara eksponencijalno raste, i to:
- Blaga alkoholisanost – do 0,02‰. Karakteriše se povećanim nivoom opuštenosti i dobrim raspoloženjem koje je praćeno smanjenjem vizuelnih funkcija.
- Umerena alkoholisanost – od 0,02‰ do 0,05‰. Karakteriše se poremećajem rasuđivanja, pospanosti i smanjene sposobnosti normalne koordinacije poketa i praćenja objekata u pokretu. Pri ovoj koncentraciji alkohola, smanjuje se sposobnost reakcije na nepredviđene situacije u saobraćaju.
- Srednja alkoholisanost – od 0,05‰ do 0.08‰. Pri ovom nivou alokoholisanosti ravnoteža, govor, vid, sluh, vreme reakcije značajno su poremećeni, te je teže rasuđivanje. Već u ovoj fazi postoji smanjena detekcija signala, narušena percepcija i poteškoće u upravljanju vozilom.
- Visoka alkoholisanost – od 0,08‰ do 1.2‰. U ovoj fazi alkoholisanosti postoji jasno pogoršanje vremena reakcije i kontrole, govor je nejasan a kooridnacija je veoma loša. Tokom vožnje, postoji izrazito smanjena sposobnost da se održi kretanje u okviru kolovozne trake i pravovremeno reaguje, što može dovesti do saobraćajnih nezgoda na putu.
Pored navedenih nivoa koncentracije alkohola u krvi, svaka veća koncentracija može biti označena kao teška (1,2‰ do 1,6‰), veoma teška (1,6‰ do 2,0‰) i potpuna alkoholisanost (više od 2‰). U ovakvim situacijama, postoje ozbiljne poteškoće u upravljanju vozilom, odnosno potpuna nesposobnost za vožnju.
Sankcije za vožnju u alkoholisanom stanju
Vožnja u alkoholisanom stanju sa sobom nosi ozbiljne posledice. Bez obzira na nivo koncentracije alkohola u krvi vozača, vožnja u alkoholisanom stanju može uticati na sve učesnike u saobraćaju – od vozača u susednom automobilu, do slučajnog pešaka. Zato, Zakon o bezbednosti saobraćaja jasno definiše sankcije za sve nivoe alkoholisanosti i vožnje u takvom stanju. Pored novčane kazne i pokretanja prekršajnog postupka, mogu biti izrečene i mere zadržavanja vozača, zabrana upravljanja vozilom i kazneni poeni. U slučaju izazivanja saobraćajne nesreće, sankcije postaju sve teže (Tabela 1).
Stepen alkoholisanosti | Sankcije | Sankcije u slučaju izazivanja saobraćajne nesreće |
Blaga alkoholisanost do 0,02‰ | Novčana kazna do 10.000 dinara. Isključenje iz saobraćaja. | Novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara. |
Umerena alkoholisanost od 0,02‰ do 0,05‰ | Novčana kazna do 10.000 dinara. Isključenje iz saobraćaja. | Novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara. |
Srednja alkoholisanost od 0,05‰ do 0.08‰ | Novčana kazna do 10.000 dinara. Isključenje iz saobraćaja. Pokretanje prekršajnog postupka. 6 kaznenih poena. Zabrana vožnje od minumum 3 meseca. | + Produženje zabrane vožnje za još dva do maksimalno dvanaest meseci. |
Visoka alkoholisanost od 0,08‰ do 1.2‰ | Novčana kazna od 20.000 do 40.000 dinara. Isključenje iz saobraćaja. Pokretanje prekršajnog postupka. 8 kaznenih poena. Zabrana vožnje od minumum 4 meseca. | + Produženje zabrane vožnje za još dva do maksimalno dvanaest meseci. |
Teška alkoholisanost 1,2‰ do 1,6‰ | Novčana kazna od 100.000 do 120.000 dinara (ili zatvor od minimum 15 dana). Isključenje iz saobraćaja. Zadržavanje vozača u policijskoj stanici. Pokretanje prekršajnog postupka. 9 kaznenih poena. Zabrana vožnje od minumum 8 meseca | Kazna zatvora od najmanje 45 dana ili novčana kazna. Novčana kazna u tom slučaju može biti izrečena u rasponu od 120.000 do 150.000 dinara. Zabrana upravljanja minimum 10 meseci i 11 kaznenih poena. |
Veoma teška alkoholisanost 1,6‰ do 2,0‰ | Novčana kazna od 100.000 do 120.000 dinara (ili zatvor od minimum 15 dana). Isključenje iz saobraćaja. Zadržavanje vozača u policijskoj stanici. Pokretanje prekršajnog postupka. 14 kaznenih poena. Zabrana vožnje od minumum 8 meseca. | Kazna zatvora od najmanje 45 dana ili novčana kazna. Novčana kazna u tom slučaju može biti izrečena u rasponu od 120.000 do 150.000 dinara. Zabrana upravljanja minimum 10 meseci i 16 kaznenih poena. |
Potpuna alkoholisanost više od 2‰ (nasilnička vožnja) | Kazna zatvora u trajanju od 30 do 60 dana (ili rad u javnom interesu 240 do 360 sati) Prekršajni postupak. 15 kaznenih poena. Zadržavanje vozača u policijskoj stanici Zabrana vožnje minimum 9 meseci. | Kazna zatvora u trajanju od 45 do 60 dana ili kazna rada u javnom interesu od 300 do 360 sati. 17 kaznenih poena. Zabrana upravljanja motornim vozilom minimum 10 meseci. |
A ako do saobraćajne nesreće pod dejstvom alkohola ipak dođe…
Bez obzira da li je reč o tome da li ste izazvali ili učestvovali u saobraćajnoj nesreći koju je izazvalo lice u vožnji pod dejstvom alkohola, šlep služba Deki pruža pomoć na putu 00-24. To znači da je pomoć na putu zagarantovana bilo gde da se nalazite, u bilo koje doba dana ili noći. Mi garantujemo da ćete dobiti sve potrebne usluge šlepanja havarisanih vozila u saobraćajnim nesrećama do željene lokacije, po najpovoljnijim cenama.
Vozite oprezno!
1 thought on “Vožnja u alkoholisanom stanju: drugi uzročnik saobraćajnih nesreća”
Comments are closed.