Na letovanje automobilom: pripremite se na vreme
Zamislite beskrajno plavetnilo mora i neba, toplo vreme, povetarac u kosi. Za mnoge, ova slika predstavlja ideal letnjeg odmora – pravu inspiraciju da krenete na letovanje automobilom. Ma koliko da ovo osveženje zvano letnji odmor svima treba, piprema automobila za dugo putovanje nije samo pitanje sigurnosti. To je mera udobnosti i mira tokom vožnje. Dakle, dok pakujete kofere i pravite listu pesama za put, nemojte zaboraviti da proverite i svoj auto za nezaboravno putovanje. Evo nekoliko saveta kako da osigurate da vaša vožnja do konačne destinacije bude bezbedna i puna uživanja.
Proverite nivo ulja i tečnosti
Prvi korak prilikom provere automobila pre polaska na put jeste provera nivoa ulja i tečnosti u vozilu. To je jednostavan, ali veoma važan korak koji može sprečiti mnoge neplanirane probleme tokom puta. Proverite nivo motornog ulja – ako je nizak, dopunite ga do za to predviđenog nivoa. Nemojte zaboraviti ni proveru drugih tečnosti poput rashladne tečnosti, kočione tečnosti, tečnosti za pranje stakala i servo ulja. Svaka od ovih tečnosti ima određenu ulogu u pravilnom radu automobila i doprinosi bezbednosti na putu.
Proverite pritisak u gumama
S obzirom da su gume dodirna tačka automobila sa kolovozom, pritisak u gumama je preduslov za bezbednu vožnju. Kada gume adekvatno napumpane, a samim tim je i pritisak dobar, automobil će se bolje ponašati u vožnji: upravljanje je preciznije, a kočenje sigurnije. Pored toga, premalo ili previše vazduha u gumama može dovesti do neravnomernog habanja, smanjiti prianjanje i povećati rizik od pucanja gume, posebno na dužim relacijama. Osim toga, pravilno napumpane gume mogu poboljšati ekonomičnost potrošnje goriva, što znači da ćete manje goriva trošiti na otvorenom putu ukoliko je pritisak u gumama dobar.
Takođe, ako još uvek niste zamenili zimske gume letnjim, pre polaska na put obavezno to uradite. Trenje i upravljivost automobilom koji ima zimske gume u letnjim mesecima se značajno smanjuju po toplom vremenu, što otežava i usporava potrebu za brzom reakcijom i zahteva duži zaustavni put.
Savet plus: Nemojte zaboraviti da proverite i ispravnost (i pritisak) rezervne gume.
Proverite kočnice i akumulator
Sposobnost da zaustavite svoje vozilo je osnova svake vožnje. Pre nego što krenete na put, uverite se da su vaše kočnice u dobrom stanju kako biste izbegli eventualne nepredviđene situacije. Ako primetite bilo kakvo škripanje prilikom kočenja, duži period zaustavljanja (nego inače), proverite kočioni sistem kod majstora. Zamena kočionih pločica je relativno jeftina popravka, ali ako se odloži, može dovesti do visokih troškova, posebno ako ste na putu.
Podjednako važno zaustavljanje, zahteva i pokretanje vozila. Ako je Vaš automobil stariji od nekoliko godina, pre polaska na put prekontrolišite stanje akumulatora. Proverite da li na klemama ima znakova korozije, uverite se da su pozitivni i negativni kablovi dobro pričvršćeni i razmislite o testiranju akumulatora pre polaska. Mnoge prodavnice auto delova imaju u ponudi mogućnost testiranja akumulatora, besplatno.
Mislite na sve: putovanje automobilom i komplet za hitne slučajeve
I najbolje kreirane strategije i planovi znaju da krenu po zlu. Zato, bez obzira na to koliko mera predostrožnosti možete da preduzmete, neke hitne situacije jednostavno ne možete da predvidite. Ipak, u takvim situacijama važno je biti spreman. Pre nego što krenete na letovanje automobilom i dug put, dobra je ideja da se opremite kompletom za hitne slučajeve. Te stvari koje treba imati u gepeku su:
– Kablove za startovanje automobila;
– Reflektujuće prsluke;
– Osnovni alat;
– Baterijsku lampu,
– Ćebe,
– Rezervnu gumu ili komplet za naduvavanje,
– Komplet prve pomoći;
– Autopunjač za telefon.
Nadamo se da nikada nećete imati razloga da koristite bilo koju od ovih stvari, ali akobude trebalo, biće vam drago što ste bili spremni.
Saobraćajna nesreća ili kvar automobila na odmoru
Ako se desi kvar automobila ili saobraćajna nesreća dok putujete ili ste već na odmoru, važno je da postupite na isti način kao što biste postupili da se to desilo dok ste u Srbiji. Putovanje na letovanje automobilom, posebno, putovanje u inostranstvo, sa sobom nosi potrebu za dodatnom opreznošću, a saobraćajne nesreće se često mogu dogoditi. Ako se dogodi kvar i vozilo se nalazi na sredini puta, ukoliko je to moguće pomerite ga u stranu i obeležite signalnim trouglom. Ako ste učestvovali u nesreći, proverite sebe i druge da li ste povređeni, a povređenom pružite prvu pomoć. Pozovite pomoć. Policija će po dolasku obaviti kratak uviđaj kako bi se prvo utvrdila odgovornost. Recite policajcu šta se dogodilo, ali se držite činjenica. Ne nagađajte i ne priznajte krivicu. Pitajte policajca kako da dobijete kopiju izveštaja o nesreći i obavezno ga pratite kada taj izveštaj bude spreman.
Obavezno razmenite informacije i sa drugim vozačem, uključujući ime, broj telefona, adresu, adresu e-pošte, broj vozačke dozvole, informacije o osiguranju i informacije o registraciji. Zapišite ili fotografišite marku, model i registarsku tablicu drugog vozila. Ako su svedoci videli vašu nesreću, ohrabrite ih da ostanu i recite policiji šta su videli. Takođe treba da pitate svedoke za njihova imena i kontakt podatke.
Šta raditi sa automobilom nakon nesreće u inostranstvu?
Ako Vaš automobil nakon saobraćajne nesreće nije u voznom stanju, trebalo bi da proverite svoju polisu osiguranja da vidite da li imate pokriće za šlepanje i popravku. Imajte u vidu da Šlep služba Deki stoji na raspolaganju za šlepanje i prevoz vozila, kamiona, kvadova i drugih prevoznih sredstava i u inostranstvu. Naša šlep služba u inostranstvu pruža najpovoljnije usluge šlepanja i prevoza, po najpovoljnijim cenama za Grčku, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sloveniju.
1 thought on “Na letovanje automobilom: pripremite se na vreme”
Comments are closed.