Auto zaglavljen u blatu: šta raditi i kada pozvati šlep službu

Kišno vreme često donosi raznovrsne izazove u vožnji. Ti izazovi, pored potrebe za većom opreznošću, mogu dovesti i do pojave potencijalnih problema kao što je skretanje sa puta, proklizavanje na blatnjavom kolovozu ili zaglavljivanja automobila u blatu. Vožnja po blatnjavim putevima i barama može biti rizična, a nekontrolisano proklizavanje vozila može rezultirati njegovim zaglavljivanjem. Kada se suočite sa situacijom u kojoj Vaš automobil postane zaglavljen u blatu, važno je znati šta uraditi. Ako se auto zaglavio u blatu i ne može se pokrenuti, to može biti frustrirajuće iskustvo. Ipak, u takvim situacijama treba reagovati pribrano i razborito. U nastavku sledi nekoliko saveta kako sami da pokušate da izvučete zaglavljen automobil iz blata, a ako to ne uspe, uvek možete pozvati šlep službu Deki Beograd koja će Vam pružiti pomoć bez obzira gde se nalazite.
Pripremite se i za to: auto zaglavljen u blatu
Ako znate da postoji mogućnost da Vaš auto ostane zaglavljen u blatu, priprema je ključna za takve situacije. Ovo je posebno važno ako putujete ili živite u predelima koja su podložna klizištima, poplavama ili, jednostavno, pojavi blata usled kišnog vremena. U takvim uslovima, potrebno je da sa sobom uvek imate nekoliko ključnih predmeta kako biste efikasno reagovali ako do zaglavljivanja automobila u blatu dođe.
Prvo i najvažnije, naš savet jeste da imete lopatu u gepeku. Danas je moguće kupiti lopate koje se lako sklapaju i ne zauzimaju puno mesta. Na taj način, investiraćete u sredstvo koje će Vam omogućiti da u slučaju zaglavljivanja automobila u blatu, uvek imate alat koji vam je potreban za kopanje i njegovo oslobađanje. Takođe je važno da nabavite adekvatno sredstvo za vuču. Prilikom odabira ove opreme, izaberite one koje nemaju metalne kuke na krajevima. Metalne kuke mogu biti opasne jer, ukoliko se jedan kraj olabavi, postoji rizik od povrede ili oštećenja vozila. Ukoliko koristite vučne trake, važno je pravilno ih pričvrstiti na kuke, a nikako na branik ili karoseriju. Na taj način ćete izbeći oštećenje ili kidanje delova automobila tokom izvlačenja. Ova osnovna priprema može biti presudna za efikasno i bezbedno izvlačenje vozila iz blata u hitnim situacijama.
Oslobodite točkove automobila
Dakle, ukoliko imate adekvatnu opremu u svom gepeku, pre nego što pozovete profesionalnu šlep službu, probajte da oslobodite točkove. Prvi korak u tom slučaju znači da proverite da li možete da priđete svakom točku. Ukoliko je to moguće, probajte da iskopate blato oko svakog zaglavljenog točka. Za te namene, lopata je idealna, a ukoliko ipak nemate lopatu, možete probati i ručno (mada to nije baš najsjajnije i najčistije rešenje).
Nakon što ste uklonili blato oko točkova, sledeći korak je postavljanje neke čvrste podloge ispod točkova. To mogu biti podloge koje neće proklizavati. Za to možete koristiti granje, kamenje, lišće ili bilo koji drugi suv materijal koji imate pri ruci. Ako imate karton ili drvo, takođe ih možete koristiti za ovu svrhu. U situacijama kada nemate mnogo opcija, postoji mogućnost da probate i gumene patosnice iz automobila – ova opcija se pokazala kao efikasno privremeno rešenje u nekim situacijama. Kada postavite bilo šta od navedenog ispod svakog točka, napravićete dodatnu vučnu silu. Tako ćete istovremeno povećati šanse da izvučete auto iz blata.
Ako niste oslobodili točkove, nemojte na silu dodavati gas
Ako niste uspeli da oslobodite točkove i postavite neke od materijala koji će povećati trakciju guma na podlogu, važno je da ne pokušavate na silu dodavati gas kako biste izvukli auto iz blata. Ovo može biti primamljiva, ali loša ideja, koja može samo dodatno pogoršati situaciju.
Naime, ako pritiskate papučicu gasa dok se vozilo nalazi u blatu, to ne samo da neće pomoći u izvlačenju, već može dovesti do ozbiljnog oštećenja automobila. Pored toga, automobil će se još više zaglaviti, a uz to možete oštetiti gume, osovine i menjač. Nakon takvog delovanja, popravka oštećenja koja su nastala na ovaj način može biti znatno skuplja. A do toga sigurno ne bi došlo da ste odmah pozvali profesionalnu šlep službu.
Šlep služba non stop: spas u pravi čas
Ukoliko ne možete sami da izvučete automobil zaglavljen u blatu, uvek imate na raspolaganju mogućnost da pozovete šlep službu. Profesionalna šlep služba Beograd pruža pomoć u izvlačenju automobila, bez obzira da li je auto zaglavljen u blatu ili snegu.
Dugogodišnje iskustvo i specijalizovana oprema i tehnika omogućava efikasan pristup svakom problemu. Izvlačenje zaglavljenih vozila iz blata ili snega predstavlja proces koji istovremeno štedi i vreme i novac. Korišćenjem opreme koja koristi snagu motora ili hidraulike, ali i trake za vuču, kako bi se omogućilo izvlačenje zaglavljenog automobila. U nekim slučajevima, kada je vozilo zaglavljeno duboko u blatu ili ako je potrebno podići jedan kraj vozila radi olakšavanja vuče, šlep služba može koristiti dizalice. Dizalice omogućavaju podizanje automobila sa tla radi postavljanja traka za vuču ili druge manipulativne opreme koja će olakšati izvlačenje automobila iz blata.
Neretko, pored osnovne opreme, naša šlep služba koristi i dodatnu opremu poput lanaca, klinova za podizanje, različitih vrsta kuka i drugih alata koji su potrebni za specifične situacije izvlačenja vozila. Kombinacija ove specijalizovane opreme i dugogodišnjeg iskustva koje imamo, garantuje efikasno i sigurno izvlačenje zaglavljenog automobila bez dodatnog oštećenja vozila.
Pozivanje profesionalne šlep službe nije znak slabosti, već pametna odluka koja će uštedeti vreme, novac i izbeći potencijalna oštećenja na automobilu. Sa uslugama šlep službe dostupnim 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, možete imati mir u svakom trenutku. Postoji pouzdan spas u pravom trenutku, baš onda kada vam je najpotrebniji.